Publiczne Gimnazjum Integracyjne nr 47 im. Janusza Korczaka w Łodzi od wielu lat współpracuje ze szkołami w Niemczech, a także na Ukrainie, czego efektem było już dziewięć spotkań młodzieży naszej szkoły z uczniami szkół partnerskich:
Gymnasium w Bersenbrück (Niemcy - Dolna Saksonia)
Musikschule w Konstancji (Niemcy - Badenia-Wirtembergia)
Szkoła Nr 10 im. Św. Marii Magdaleny we Lwowie (Ukraina)
Gesamtschule w Marburgu (Niemcy - Hesja)
Cele spotkań były:
- integracja młodzieży polskiej, niemieckiej i ukraińskiej w tym dzieci z niepełnosprawnościami;
- promowanie nauki języków obcych;
- doskonalenie umiejętności komunikowania się ze zrozumieniem języku obcym;
- promowanie miasta Łódź i naszego kraju;
- wspólne doświadczanie elementów polsko-niemieckiej przeszłości;
- wymiana doświadczeń pedagogicznych i podnoszenie jakości pracy koordynatorów;
- podnoszenie jakości pracy szkoły i kształcenia.
Istotą polsko-niemieckich oraz polsko-niemiecko-ukrainskich spotkań jest uczestniczenie młodzieży tych szkół w życiu codziennym swoich partnerów: goszczenie w ich domach, uczęszczanie z nimi do szkoły, na zajęcia pozalekcyjne i spędzanie z nimi czasu wolnego zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, poznawanie ich kultury, zwyczajów poprzez codzienne przebywanie w ich społeczności oraz wspólne uczestniczenie w życiu kulturalnym tj. wyjścia do teatru, udział w koncertach, zwiedzanie miejsc historycznych i poznawanie wspólnej przeszłości. Poza tym atutem spotkań międzynarodowych jest kontakt z żywym językiem, bowiem młodzież komunikuje się w języku niemieckim i angielskim, a niemieccy uczniowie próbują również mówić po polsku.
Udział młodzieży w projektach międzynarodowych jest dodatkową formą rozwijania kompetencji językowych uczniów, poza tym kształtuje u nich postawy tolerancji i otwartości na inne narody oraz świadomość bycia Europejczykiem. Uczestniczenie w działaniach z młodzieżą innych krajów daje im możliwość zbierania wielu doświadczeń począwszy od nawiązywania nowych kontaktów i przyjaźni, poprzez radzenie sobie w nowych dla nich sytuacjach – kształtujących ich samodzielność. Ale przede wszystkim jest dla młodzieży motywacją do nauki języków obcych i zachęca do sprawdzenia swoich umiejętności językowych w praktyce.
Koordynatorzy i opiekunowie grup: Jolanta Zawadowska i Mariola Malinowska
Wszystkie spotkania uczniów i uczennic naszej szkoły z młodzieżą szkół partnerskich były wspierane przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie – międzynarodową organizację powołaną przez rządy Polski i Niemiec w celu m.in. finansowego wspierania kontaktów młodzieży. |