Reklama
Reklama

Integracyjna Szkoła Podstawowa nr 67 im Janusza Korczaka

Publiczne Gimnazjum Integracyjne nr 47 im. Janusza Korczaka

Projekt Comenius "Forever Europe"
Spotkanie robocze Partnerów Projektu Comenius „Forever Europe” 19–23 kwietnia, Lódz-Polska PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 05 maja 2015 12:02

W spotkaniu zorganizowanym przez naszą szkołę  wzięli udział przedstawiciele  szkół partnerskich w Portugalii (szkoła koordynująca), Finlandii, Turcji, Włoch  i Wielkiej Brytanii. Przyjechali do nas: dyrektorzy szkół z Portalegre (szkoła koordynująca realizowany Projekt) i Figlino Valdarno we Włoszech, koordynator projektu – Antonio Mendes , 12 nauczycieli ze szkól partnerskich oraz uczniowie z Portalegre (Portugalia) i Lovisa (Finlandia).

Spotkanie było zorganizowane jako zaplanowany, kolejny etap realizacji Projektu Comenius „Forever Europe” realizowanego przez naszą szkołę od 2013 roku.

Wszyscy uczniowie byli zakwaterowani w rodzinach naszych uczniów, nauczyciele w łódzkich hotelach.

Przebieg spotkania:

Poniedziałek , 13 kwietnia 2015- dzień przyjazdów gości

Grupy z Finlandii i Włoch przyleciały do Warszawy w niedzielę 12 kwietnia i w poniedziałek wspólnie z dwójką naszych nauczycieli zwiedzali Warszawę. Wieczorem wszyscy nasi goście byli już w Łodzi .  Spotkanie Partnerów  w Polsce rozpoczęło się wieczorem powitalną kolacją przygotowaną w szkole przez Dyrekcję, nauczycieli i pracowników obsługi naszej szkoły.

Wtorek   14 kwietnia 2015

Wszyscy nasi goście, Dyrekcja szkoły,  kilku nauczycieli i uczniów zaangażowanych
w realizację Projektu pojechali na całodniową wycieczkę do Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu.

Wycieczka była zorganizowana na prośbę naszych gości.

Wizyta w Muzeum zrobiła ogromne wrażenie na wszystkich, po wycieczce nasi goście stwierdzili, że odwiedzenie tego miejsca było ich obowiązkiem. Dzięki temu mieli szansę poznać lepiej naszą historię i ją zrozumieć.

Nie był to dzień wesoły, ale mieliśmy możliwość spędzenia wspólnie całego dnia.

 

 

 

Środa   15 kwietnia 2015

Po krótkim, uroczystym powitaniu w szkole, prezentacjach szkół przez uczniów z Finlandii i Portugalii nasi goście zwiedzili naszą szkołę.

Następnym punktem programu były warsztaty – założenie Ogrodu Europejskiego przez wszystkich Partnerów. Uczniowie i nauczyciele w specjalnie przygotowanych skrzynkach zasadzili przywiezione przez siebie nasiona kwiatów. Po wyjeździe gości nasi uczniowie będą się opiekować Ogrodem.

Po wspólnym obiedzie w szkole  nauczyciele wzięli udział w spotkaniu roboczym koordynatorów. Dokonano podsumowania pracy, ewaluację działań w Projekcie, zaplanowano działania na przyszłość.

 

Po wspólnym obiedzie uczniowie  spotkali się ze swoimi opiekunami i panią Elżbietą Dziubek i pod ich opieką rozpoczęli grę uliczną; BARWNE KORALE Z ŁODZI

 

Była to tzw. gra miejska  rozegrana  w 2 etapach przez  3 drużyny. Autorem i osobą, która tą grę przygotowała dla naszych gości i uczniów jest  pani Elżbieta Dziubek- nauczyciel historii

Celem gry było  poznanie zdarzeń z historii Łodzi i osób z Łodzią związanych.

Gra składała się z 2 etapów: terenowego na obszarze miasta i finalnego w szkole.

Etap 1: teren miasta

 

Każda grupa w terenie miała pełnoletniego opiekuna, który  dbał o bezpieczeństwo graczy.

Grupy rozpoczynały grę i kończyły w różnych miejscach Łodzi. Każda grupa miała  inną trasę i inne zadania. Grupy graczy nie spotkały się w trakcie gry.

Na początku gry w miejscu startu, każda grupa dostała od organizatora plan fragmentu Łodzi z zaznaczonym startem oraz punktami – miejscami wykonania zadania.

Opiekunowie grup otrzymali od organizatora informacje o miejscu startu i koperty z 10 zadaniami.

Pierwszego dnia rozegrano tylko etap terenowy

Grupa 1 (Luis, Luis – goście z Portugalii , Tomasz + tata Tomka) rozgrywała swoje zadania wzdłuż rzeki Łódki i jej bezpośredniej okolicy rozpoczynając w Parku Helenowskim, a kończąc w MS2 na terenie Manufaktury.

 

Grupa 2 (Katarina i Sofia  – goście z Portugalii  Zosia + mam Zosi) rozgrywały swoje zadania wzdłuż traktu piotrkowskiego, czyli części ul. Piotrkowskiej i jej najbliższej okolicy. Pierwsze zadanie wykonano w MAiE na Placu Wolności, a następne między innym, przy cerkwi św. Aleksandra oraz w pałacu W. Lurkensa.

 

Grupa 3 (Magda, Marcin, Karolina i Charlotta,  - goście z Finlandii  + mama Magdy i Marcina) poruszała się w dolinie i pobliżu rzeki Jasień. Rozpoczęli od zagadki na pl. Reymonta, poprzez między innymi, Centralne Muzeum Włókiennictwa, a zakończyli etap terenowy przy Katedrze Integracji Europejskiej na Politechnice Łódzkiej.

Jak wyglądał udział w grze – zobacz film: https://www.youtube.com/watch?v=16xpSPh4HZ8

 

Czwartek, 16 kwietnia 2015

Ten dzień nasi goście również spędzili w szkole – przed obiadem nauczyciele  brali udział w kolejnym spotkaniu roboczym dotyczącym realizacji Projektu. Tego dnia było ono poświęcone głównie stronie internetowej Projektu – sposobom zamieszczania w niej materiałów dotyczących realizacji Projektu. Zakończono także ustalenia dotyczące następnych działań i końcowej ewaluacji.

Uczniowie w tym czasie brali udział w 2 etapie gry ulicznej – podsumowaniu.

Grupy graczy zebrały  się bez opiekunów. Otrzymali  od organizatora plan, wszystkie dotychczasowe instrukcje i wykonane zadania. Zadaniem każdej grupy było wykonanie plakatu ilustrującego poznaną historię Łodzi p.t. „BARWNE KORALE Z ŁODZI”

Praca została  oceniona przez organizatora pod kątem formalnym (tytuł, autor, tytuł projektu, umieszczenie 10 zadań, plan)- 5pkt., estetycznym – 3 pkt., inwencji twórczej – 3 pkt.

Grupa, która otrzymała największą liczbę punktów – wygrała.

I miejsce - zwycięzcą gry została grupa 3, która najdokładniej, jak również najsprawniej czasowo wykonała wszystkie zadania. BRAWO!

Po wspólnym obiedzie w szkole  wszyscy goście wzięli udział w warsztatach „Fun Science” – nasi uczniowie pod opieką nauczycieli chemii i fizyki zaprezentowali  proste, atrakcyjne doświadczenia pokazujące, że nauka tych mało lubianych przedmiotów nie musi być trudna- może być ciekawa, atrakcyjna… Część doświadczeń była zgodna ze scenariuszem zapisanym w aplikacji do realizowanego  Projektu – część była dodana przez nas.

https://www.facebook.com/forevercomenius/videos/vb.655011627853783/1030632503625025/?type=2&theater

Po warsztatach goście pojechali z naszymi nauczycielami do muzeum SEMAFOR , zwiedzili muzeum, oglądali filmy  i brali udział w kolejnych warsztatach.

Film zrealizowany w SEMAFORZE: patrz: https://www.facebook.com/forevercomenius/videos/vb.655011627853783/1031158673572408/?type=2&theater

Po wizycie w Muzeum goście pojechali do Manufaktury, pozwiedzać, zrobić zakupy...

Uczniowie wieczór spędzili bawiąc się na urodzinach jednego z gospodarzy – Tomka

Piątek 17 kwietnia 2015

Całe przedpołudnie uczniowie spędzili w rodzinach, nauczyciele spacerowali po Łodzi, poznając nasze miasto.

Po wspólnym obiedzie w szkole goście wynajętym busem pojechali do Uniejowa, do term.

Spędzili tam popołudnie korzystając z kąpieli w basench , zabawach itp.

Po powrocie uczniowie spędzali czas z rodzinami goszczącymi a nauczyciele spotkali się na  uroczystej, pożegnalnej  kolacji.

Sobota, 18 kwietnia 2015

Większość naszych gości wyjechała rano na lotniska w Łodzi i Warszawie – pozostali z nami jedynie goście z Turcji.  Sobotę i niedzielę spędzili zwiedzając Łódź, a cześć czasu z naszymi nauczycielami, którzy z radością otworzyli dla nich  drzwi swoich domów. Serdecznie im dziękujemy
za przyjęcie zaproszenia i współtworzenie rodzinnej atmosfery.

Poprawiony: środa, 13 maja 2015 20:48
 
Bilateralna wizyta w Finlandii w dniach 26-31 styczeń 2015 r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Elżbieta Dziubek   
czwartek, 26 lutego 2015 21:39

Cały poniedziałek wypełniła nam podróż. Ciekawie było nad chmurami, a wieczorem spotkaliśmy naszych miłych gospodarzy.

Następnego dnia po powitaniu przez fińskiego koordynatora i dyrektora szkoły goszczącej nas w Loviisie i poznaniu innych nauczycieli z krajów uczestniczących w projekcie (z Portugalii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Włoch i Turcji), promowaliśmy wśród fińskich uczniów Polskę i Łódź oraz naszą szkołę. Prezentowaliśmy także wspomnienie z pobytu fińskich kolegów w październiku Polsce oraz pochwaliliśmy się ekozabwkami i ekobiżuterią. Było to wielkie wyzwanie – ale sprostaliśmy.

Sandra, Ola, Sarian, Magda i Marcin zwiedzali Loviisę w trakcie gry miejskiej, a my w tradycyjny sposób z przewodnikiem.

Środa była poświęcona Helsinkom. Stolicę zwiedzaliśmy nie tylko z okien autokaru, podziwiając parlament, muzea sztuki, pomniki, ośrodek olimpijski i teatry. Popołudniowe Helsinki zachwyciły nas pięknym luterańskim kościołem – górującym nad Starym Miastem oraz nowoczesnym „kościołem w sakle”. Niektórzy z nas spotkali renifera, inni usianą kwiatkami bawełnianą łączkę:) bluzeczek, a strudzeni dostali kakao. Poza tym wybraliśmy się także promem na wyspę do XVIII-wiecznej twierdzy morskiej na Bałtyku: Suomenlinna lub po szwedzku Sveaborg, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uczniowie odbyli wspaniałą międzynarodową bitwę (jak to w twierdzy) na śnieżki:). W końcu bawiliśmy się wszyscy „Forever Europe” bez względu na kraj, z którego przybyliśmy, a gorąca zupa rybna była dla nas wspaniałą nagrodą.

Zwiedzanie, zwiedzaniem ale czas do szkoły… i to, jak zwykle: uczniowie na lekcje (kartkówka z matematyki wcale nie była taka trudna:), a nauczyciele do pokoju nauczycielskiego, gdzie radzono nad dalszymi pracami projektu Comenius

i kwietniową wizytą partnerów w Polsce, a po lunch’u czekało nas kolejne wyzwanie – nordic walking. Były to 4 km wzdłuż zatoki morskiej w Loviisie i okolicznym lesie, gdzie rozpalono ognisko i każdy mógł upiec kiełbaski.


Popołudniowe zajęcia Sandry, Oli, Sariana, Magdy i Marcina w rodzinach fińskich były różnorodne na przykład: jada konna, albo jazda na sankach, a potem…. ulubiona Suna:).

Ostatni z zaplanowanych dni, rozpoczęło oficjalne spotkanie z władzami miasta w ratuszu Loviisy. Później wszyscy daliśmy upust naszym umiejętnościom łyżwiarskim na lodowisku szkolnym. Marcin z Sarianem przy „małym fińskim” wsparciu wygrali  w hokeja z fińską drużyną! Brawo! A dziewczęta udzieliły wywiadu o naszym pobycie do lokalnej gazety! Następnie w szkolnej pracowni kucharskiej odbył się konkurs na najładniejszą chatkę z piernika. Jury miało piekielnie trudne zadanie. Wygrała drużyna Sandry, Ingrid i Marii z pomocą Julie z Anglii.

Wieczorem młodzież spotkała się na kręglach, a nauczyciele na uroczystej kolacji w najstarszym budynku miasta – restauracji ...wypowiedziano słowa ważne dla nas, jako ludzi, nauczycieli, obywateli Europy i Świata.

W sobotę było pakowanie… Długie pożegnanie… Tak niecodziennie i ciekawie było w Finlandii… szkoda, że musimy wracać…

To tylko tydzień, ale jakże pełen wrażeń.  Nowe doświadczenia, nowe przyjaźnie… Zobaczymy się przecież w marcu na chacie.

Taki jest „Forever Europe” Projekt Comeniusa.

Poprawiony: piątek, 27 lutego 2015 22:00
 
Ekochoinka PDF Drukuj Email
Wpisany przez Patrycja Jabczyńska   
niedziela, 11 stycznia 2015 16:50

Podłaźniczka – czubek jodły, świerka lub sosnowa gałąź wieszane pod sufitem jako ozdoba w czasie Bożego Narodzenia

Podłaźniczka i późniejsza choinka związana jest z pogańską tradycją ludową i kultem wiecznie zielonego drzewka.

Zanim w okresie bożonarodzeniowym w domach pojawiła się choinka, tradycyjną ozdobą była podłaźniczka.

Podłaźniczki to gałązki jodłowe, zdobione były jabłkami, orzechami, ciasteczkami, kolorową bibułą, słomianymi gwiazdkami, wstążkami i przede wszystkim światami, jak nazywano kolorowe krążki opłatków. Lud wierzył w ich magiczną moc przyczyniania się do urodzaju i zapewniania powodzenia.

Wieszano podłaźnika w Święto Godowe. Zawsze zawieszał go gospodarz.

Uczniowie wykonali taką podłaźniczkę w ramach realizacji Projektu.

 

Magdalena Chocianowska kl. IIa

opiekun Elżbieta Dziubek

Poprawiony: poniedziałek, 12 stycznia 2015 19:13
 
Bilateralne spotkanie Finlandia - Polska PDF Drukuj Email
Wpisany przez Patrycja Jabczyńska   
niedziela, 26 października 2014 10:42

Spotkanie było kolejnym etapem realizacji naszego Projektu. Do naszej szkoły przybyło czterech uczniów i dwóch nauczycieli ze szkoły partnerskiej w Lovisa w Finlandii.

Nasi goście przylecieli do Polski w niedzielę, 5 października, wieczorem. Kolejny dzień – poniedziałek spędzili z naszymi nauczycielami w Warszawie – zwiedzili m.in. Stare Miasto i Muzeum Powstania Warszawskiego. Wieczorem przyjechali do Łodzi.
Młodzież  pojechała do domów naszych uczniów, którzy gościli ich podczas całego spotkania.

Wtorek wszyscy spędzili w szkole. Nasi goście brali udział w uroczystym ślubowaniu klas pierwszych. Po części oficjalnej i artystycznej przedstawili prezentację multimedialną na temat swojego miasta, kraju, zwyczajów.

W środę uczestniczyli ze swoimi gospodarzami w lekcjach oraz warsztatach „Zwierzęta z różnych stron świata” .

Podczas wizyty nasi goście zwiedzali najciekawsze miejsca w Łodzi. Uczniowie spędzali czas w rodzinach, które organizowały im różne atrakcje.

W piątek 10 października uczniowie i nauczyciele z Finlandii i Polski pojechali do wioski indiańskiej Tatanka, następnie spędzili sporo czasu w kompleksie termalno- basenowym w Uniejowie. Po południu goście, uczniowie, dyrekcja i nauczyciele naszej szkoły spotkali się w starym dworze w miejscowości Rzepiszew.

Po uroczystym obiedzie, części oficjalnej, wręczeniu certyfikatów i podziękowań dla rodzin goszczących odbyło się pożegnalne ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek.

W sobotę, 11 października, nasi goście wyjechali – podczas pożegnania łzy lały się rzęsiście...

Izabella Galoch

Poprawiony: niedziela, 26 października 2014 16:08
 
Pictionary PDF Drukuj Email
Wpisany przez Patrycja Jabczyńska   
niedziela, 07 września 2014 13:09

6 maja 2014 roku podczas warsztatów bilateralnych uczniowie z Hiszpanii i Polski przygotowali ilustrowane słowniki w językach polskim, hiszpańskim i angielskim. Zgromadzili słownictwo związane z trzema kręgami tematycznymi: zwierzętami, jedzeniem
i kalendarzem. Uczniowie, pracując w grupach międzynarodowych,
mieli możliwość doskonalenia znajomości języka angielskiego oraz integracji.

Poprawiony: niedziela, 07 września 2014 13:10
 


Strona 1 z 8
Copyright © 2021 Integracyjna Szkoła Podstawowa nr 67 im. Janusza Korczaka w Łodzi. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Copyright © link do domeny     Joomla Templates